Stavropol və Azərbaycan arasında işgüzar əlaqələrin gücləndirilməsi
Anar Əsədov, “Yeni Aqro-Eksport” Taxılçılıq ASC-nin meneceri.
Stavropol vilayəti 16-cı beynəlxalq “Caspian Agro” sərgisində dörd şirkətlə təmsil olunur.
Bunlar beynəlxalq taxılçılıq şirkəti “Yeni Aqro-Eksport” MMC, “Stavropol Taxıl” təchizat kooperativi, “Export Grain” şirkəti və Svetloqrad Yağ Ekstraksiya Zavodudur.
Azərbaycandakı şirkətlərlə çoxdan əlaqələrimiz olsa da, son üç ildir ki, biz Bakı sərgilərinə maraq göstəririk, xüsusən, “Yeni Aqro-Eksport”un məhsullarının 90%-i Azərbaycana gedir.
Başa düşürük ki, sərgidə iştirak yeni müştərilər tapmağa kömək edəcək və rahat logistikaya və logistika işinin nüansları haqqında anlayışa əsasən deyə bilərik ki, yaxşı qonşumuzun bazarı çox maraqlıdır.
Stavropol vilayətinin taxıl şirkətləri Azərbaycana öz məhsullarının ixracını artırmaq arzusundadırlar, ona görə də biz sərginin bütün üç gününü fəal işgüzar danışıqlarda keçiririk.
Stavropolla Bakı arasında birbaşa dəmir yolu əlaqəsi ixracın genişləndirilməsi niyyətini, yaxşı perspektivləri, yəni faktiki olaraq Azərbaycanda elevatorlardan tutmuş qəbul stansiyalarına qədər təmin edir.
Beləliklə, Stavropol diyarının taxılları Azərbaycan holdinqləri və şirkətlər qrupları tərəfindən alınması üçün kommersiya baxımından sərfəlidir və yerli bazarda əhəmiyyətli paya malikdir.
Sərginin təşkilatçısına sərgi proqramını fərqli tərtib etməyi, onu daha da dolğun etməyi, işgüzar gündəliyi genişləndirməyi təklif edirik.
Düşünürəm ki, Bakıda keçiriləcək növbəti analoji tədbirlərdə də iştirak edəcəyik.